A SIKERES BÁCSKÁÉRT EGYESÜLET bemutatása

,,Semmi sem lehetséges emberek nélkül, semmi sem tartós intézmények nélkül.”

 

 

                                                                                    Készült: Baja, 2020. június 30.

Készítette: Markó Gábor, elnök

AZ EGYESÜLET ÁLTALÁNOS BEMUTATÁSA

 

  Alapadatok:

Az egyesület neve: Sikeres Bácskáért Egyesület
Az egyesület székhelye, telephelyei: 6500 Baja, Mérleg u. 37.

6500 Baja, Csendes u. 1.

6351 Bátya, Petőfi S. u. 10.

6453 Bácsbokod, Tóth K. u. 65.

7333 Kárász, Ady E. u. 22.

6440 Jánoshalma, Bajai u. 77.

Elérhetőségek: +36703828038, kalomaresz82@gmail.com
Adószám: 18730070-1-03
Nyilvántartási szám: 03-02-0003418
Bejegyzési okirat száma: 0300/Pk.60042/2014
Tevékenység megkezdésének időpontja: 2015. 11. 20.
Képviselők: Sándori Gábor, Markó Gábor
Elnök, aláíró: Markó Gábor
Az egyesület fő tevékenysége: Egyéb közösségi, társadalmi tevékenység
Az egyesület melléktevékenységei: –       Szórakoztató, szabadidős tevékenység

–       Idősek és fogyatékosok szociális ellátása

–       Ifjúságvédelem

–       Kisebbségi érdekvédelem

–       Üdülési, átmeneti szálláshely-szolgáltatás

–       Konferencia, kereskedelmi bemutató szervezése

–       Csomagolás

–       Hulladék újrahasznosítás

–       Munkaközvetítés

–       Használt eszköz bontása

 

 

 

RÖVID ÁTTEKINTÉS

 

A Sikeres Bácskáért Egyesület Baja város és vonzáskörzetének kulturális, művelődési életét szolgálja. Évente több programot szervezünk, amik térítésmentesek, bárki által látogathatók.

Minden ünnepkor adománygyűjtő körútra kelünk, és hátrányos helyzetű családoknak segítünk. Felvállaljuk kulturális, sport-, ifjúsági rendezvények szervezését, támogatását; különféle ismeretterjesztő, felvilágosító, tájékoztató jellegű előadások tartását.

 

 

Egyesületünk célja a bajai és a bácskai fogyatékkal élő fiatalok számára szabadidős és egyéb programok szervezése, lebonyolítása, valamint a nemzetközi kapcsolatok – kiemelten a Kárpát-medencében élő magyarsággal – kialakítását és ápolását is feladatunknak tekintjük.

Folyamatos karitatív tevékenységet végzünk a sok gyermekes családok megsegítésére a Bajai és Bácsalmási járásban. A gyermekes családok számára ajándékcsomagok és mikuláscsomagok kiosztása történik meg a térségben. A ruha adománygyűjtéseket szelektáltan méret és nem szerint gyűjtjük, hogy valóban a rászorulók közül a megfelelő személy kapja az adományt. Cipősdoboz akciónkkal a gyerekeknek igyekszünk örömet okozni, hiszen gyerekjátékokat gyűjtünk a számukra korosztályokra lebontva. Sajátos nevelési igényű gyermekek és a halmozottan hátrányos helyzetű gyermekeknek rajzeszközök szétosztását végezzük pl. ceruza, filc, vízfesték, toll, tempera, zsírkréta, rajzlapok. Szoros kapcsolatban állunk a védőnői szolgálattal, illetve a gyermekjóléti és családsegítő szakszolgálattal és adománygyűjtéseket szervezünk számukra.

Helyi és bácskai, de más megyében működő civil szervezetekkel jó kapcsolatot ápolunk. Legtöbbször a Bácskaiak Egymásért Közhasznú Egyesület rendezvényein működünk közre.

További civil partnereink: Szent László Határrendész Közhasznú Egyesület (Bácsalmás), Aranykaptár Szociális, Kulturális, Hagyományőrző Egyesület (Bácsalmás), Öko Turisztikai, Kulturális, Szociális, Hagyományőrző Egyesület (Mohács-Sárhát), Csend Kulturális Egyesület (Baja).

Az egyesület igyekszik figyelembe venni a tagság eltérő társadalmi helyzetéből, korosztályos különbségekből adódó egyéni igényeit is, és ennek megfelelő szolgáltatásokat biztosítani számukra. Tagtársaink jelentős részét és célcsoportunkat hátrányos helyzetű fiatalok, ifjúsági korúak, nyugdíjasok adják, akik elszigeteltségük ellenére nyitottak a világra, az újra, az innovációra. Hátrányos helyzetük okán társaink önbizalomhiányosak, kirekesztve érzik magukat a társadalomból, valamint az alacsony képzettség, rossz anyagi helyzet, a csonka család átka nehezíti mindennapjaikat, társadalmi beilleszkedésüket. A valós kommunikációs lehetőséget az egyesületi összejövetelek biztosítják, itt sok információ cserél gazdát. A tagok gyakori összejöveteleinek és a mindennapi ügyintézésnek a szervezet székhelye ad otthont.

Programjainkon folyamatosan kettő-tíz önkéntes segít.

 

A partnereink segítségével több tárgyalásra és bemutatóra delegálunk. A civil és non-profit szféra mellett a piaci szektorban is jelen vagyunk, szolgáltatunk, többek között egy varrodát üzemeltetünk. Emellett persze honlapunkat és a közösségi médiát is folyamatosan használjuk, illetve keressük a helyi vállalkozásokkal a kooperációs lehetőségeket.

A Vidékfejlesztési Program keretében nyertünk egy eszközbeszerzésen; varró-, szálvágós varró-, és gomblyukazó gépeket vásároltunk, melyekkel külföldi megrendelések igényeit elégítjük ki – a koronavírus hatásainak ellenére is egyre növekvő megrendelésszámmal.

 

A pályázat megfelelő alapja az Egyesület megerősödésének, hiszen nem csupán a szolgáltatásokhoz kapcsolódó technikai hátteret biztosítjuk, hanem termelni is kezdünk, így a közösségi és önkéntes események mellett erősödő működési tőkével felvértezve lépünk az önfenntartás útjára. Alapfeladatainkon – a néphagyományok ápolásán, valamint a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatásán – túl extra bevételekhez is jutunk.

 

A személyi jövedelemadó 1% gyűjtése nem csak terv volt, meg is tudott valósulni. Ebben nagy segítséget képviselt a szóróanyagok kiosztása. Ezen nem csak a szervezet neve és adószáma szerepelt, de egy rövid bemutatkozás is, ami által információt kaphattak az adózó állampolgárok, de a fiatalabbak és nyugdíjasok egyaránt. A felajánlások száma nem csökken, évről-évre új felajánlások érkeznek.

 

Jelenleg öt fő áll az gyesület alkalmazásában, sikerült arra a szintre eljutnunk, amikor már a tevékenységünket bővíthetjük, illetve pályázatok útján gyarapodhatunk is. Partnervállalataink több hátrányos helyzetű munkavállalót alkalmaznak, akik között nagycsaládos, roma, megváltozott munkaképességű és fogyatékos személy is megtalálható. Egyesületünk már ezen öt fő kiválasztásánál is figyelt erre, hiszen ez van összhangban az alapfeladatainkkal, illetve ezzel tudunk a legtöbbet segíteni másokon. Tudjuk milyen kihívásokat jelent nehéz sorsú, esetleg fogyatékkal élők számára a munkaerőpiacon munkát vállalni. Ezen tapasztalataink lehetőséget teremtenek arra, hogy az egyesületben munkát vállalók részére megfelelő szakmai háttértámogatást adjunk, ahhoz, hogy munkájukat sikeresen, saját maguk számára is megelégedéssel végezhessék el.

 

Egyesületünk pénzügyi mutatói vizsgálatakor kitűnik, hogy az elmúlt 1-2 év átszervezései, pályázatai és az új személyek felvétele megtöbbszörözte a bevételeinket.

A vírushelyzetben sem váltunk meg senkitől, csak a munkafeladatokat alakítottuk át. A megbecsülést dolgozóink szorgalommal és kitartással hálálták ezt meg.

A koronavírus járvány terjedését megelőző korlátozások következményeképpen a vállalkozásunk nehezebb gazdasági helyzetbe került. Bár nem tartozunk a legsújtottabb ágazatok közé, a mi vállalkozásunk sem volt sem anyagilag, sem pedig menedzsment szintjén felkészülve egy ilyen krízishelyzetre. Ennek ellenére egyesületünk rugalmasan reagált, ugyanakkor pl. az otthonról történő munkavégzés nem volt kivitelezhető. Munkajogi szempontból az alkalmazottakkal kötött munkaszerződés alapján jártunk el, nem bocsátottunk el senkit sem.

Az agilis és hatékony reagálás elengedhetetlen a válsághelyzet kezeléséhez, ezért csak az „előre menekülés” jelent megoldást: beruházásokkal, eszközfejlesztésekkel és további munkák felkutatásával lehet ezt elérni.

 

 

EDDIGI MUNKÁSSÁGUNK

 

Számos nonprofit szervezet működik, amelyek tanácsadással a lakosság széles körét el tudják érni, és hitelesen is végzik tevékenységüket. A Dél-Alföldre jellemző elmaradott falvakra viszont nem összpontosul elegendő figyelem; ez így saját felelősségünk, saját feladatunk.

2018 nyarán hagyományőrző és kézműves-foglalkoztató fejlesztő programon vettünk részt. Ez a személyes megnyilvánulásokat, nonverbális kommunikációt is fejlesztette, erősítette, ami nem biztos, hogy iskolában ily formában tanulható.

 

Egy korábbi pályázat révén már folyamatban van egy olyan mintagazdaság megteremtése, melyben bemutatásra kerül többek-között a dél-alföldi régióra jellemző zöldség-, gyümölcstermesztés és kisállattenyésztés. Fő cél a fenntartható életmód bemutatása. Célcsoportunk a hátrányos helyzetű és halmozottan hátrányos helyzetű fogyatékkal élő fiatalok-, fiatal felnőttek. Ez több száz, a kistérségben élő fiatalt jelent, akik élnek az általunk nyújtott lehetőséggel. Különös figyelmet tudunk fordítani ugyanezen fiatalok képzésére és nevelésére, hiszen az egyesületünk referenciával rendelkező képzett gyógypedagógusai, valamint munkaerő-piaci mentora minden segítséget meg tud adni, hozzájárulva ezzel a társadalmi és munkaerő-piaci integrációjukhoz.

 

Kapcsolati rendszert építünk ki több nagyvállalattal, megkereséseink után a Vodafone Group Plc. és az E.ON voltak olyan kedvesek, hogy a hosszú távú közreműködés jegyében tárgyalóasztalhoz ülnek majd.

 

Folyamatos pályázati lehetőségeket kutatunk, melynek megsegítésére felvettünk egy közgazdászt, aki nem csupán nekünk, hanem társszervezeteinknek, illetve a környékbéli Kisebbségi Önkormányzatoknak is segít gazdasági tanácsadással, pályázatfigyeléssel, és -írással. Ezzel – a varrodai vállalkozói termelő tevékenység mellett – tovább szélesítjük tevékenységünket, megvalósítjuk a több lábon állást.

 

 

EGÉSZSÉGVÉDELEM

 

Az állampolgárok önkéntes szerveződései a társadalmi-kulturális élet fontos elemei, szerepvállalásuk révén nagymértékben hozzájárulnak a közösségi szükségletek kielégítéséhez. Az Egyesület is aktívan részt vállal a felmerülő társadalmi igények, szükségletek ellátásában, az átlagostól eltérő, speciális szükségletek felismerésével, kielégítésével sok esetben innovatív, illetve hiánypótló (szolgáltató) szerepet is betölt.

 

Tevékenységünk alappilléreit szeretnénk a közeljövőben megerősíteni a lakossági szűrővizsgálatok szervezésével és lebonyolításával, valamint életmentő prevenciós előadások, bemutatók szervezésével.

Ezeken az érdeklődők a legalapvetőbb koleszterinszint, vérnyomás- és vércukorszint, testzsír-százalék, testtömeg-index mérés mellett olyan szolgáltatásokat is igénybe vehetnek, mint pl. EKG-vizsgálat, légzéskapacitás-mérés, a szervezet vitamin-ellátottságának feltérképezése, valamint teljes testelemzés, ahol a csontok ásványianyag-tartalmától kezdve a szervezet víztartalmán át a vázizomzatig számos, egészségünket meghatározó tényezőről kaphatnak képet. A vizsgálatok eredményeitől függően el tudjuk látni tanácsokkal. Kimagaslóan rossz eredmény esetén javasoljuk a háziorvossal való kapcsolatfelvételt, konzultációt. Mi házhoz visszük számukra a diagnosztikai lehetőségeket (szükség szerint a helyi partner szervezetek bevonásával a település egy adott, frekventált helyére tudjuk koncentrálni az érintett célcsoportot). Ezzel nagyon sok időt, energiát és végeredményben pénzt takarítunk meg ezeknek az embereknek.

Mindemellett szeretnénk létrehozni egy állandó szűrési pontot, ahol egy szakember napi szinten gondoskodna az állandó rendelkezésre állásról. Ide bárki, bármikor befáradhatna, hogy a korábban említett szűréseket ingyenesen elvégeztesse. A megvalósítás helye Baja városa lenne.

 

Az új szolgáltatás bevezetése csupán az első lépés, a nyári hónapok tapasztalatai alapján tovább fejlesztjük csoportfoglalkozásainkat, illetve több szempont alapján kiértékeljük azt (elégedettség, hozzáadott érték, résztvevők száma, valamint a fiatalok visszajelzései alapján). Emellett persze honlapunkat és a közösségi médiát is folyamatosan használjuk. Területileg a velünk kapcsolatban álló határon túli magyarságot is megszólítjuk, táboroztatásra invitáljuk. Minden klubtagunknak tájékoztatást nyújtunk eredményeinkről, illetve természetesen minden érdeklődőnek bemutatót tartunk.

 

 

INNOVÁCIÓS TÖREKVÉSEK, TERVEK

 

Hazánkban a családok pénzügyi tudása, magabiztossága hiányos. Azonban a személyek tudatos pénzügyi döntésekkel felvértezve, a megfelelő szintű attitűddel nemcsak saját pénztárcájuk gyarapodását, hanem az adott régió versenyképességének a növekedését is elősegíthetik. Egy olyan új szolgáltatást fogunk bevezetni, amely modern eszközökkel segítene „játszva tanulni”: az interaktív műhelyeket. A mobil- és VR-technológia kombinálásával egyszerre ragadjuk meg a figyelmet, nyújtunk valami újat, és növeljük a célközönség technológiai, valamint gazdasági ismereteit. Az érdeklődők a saját okostelefonjaikra kapcsolt VR-kerettel valós élethelyzeteken keresztül nyernének betekintést a virtuális életbe – ezzel egyszerre szűkítve a digitális szakadékot, és szélesítve a megfelelő látókört.

Terveinket az idei nyár végén megrendezésre kerülő kárászi nyári táborban tesztelnénk, itt kerülne először bemutatásra egy konkrét informatikai tematika. Lakosságunknak csupán kicsiny töredéke vett már részt hasonló programban. A témában mindenki érintett, segítséget elsősorban – más társzervezetekkel karöltve – a szegénységben élő fiataloknak kívánunk nyújtani. Terveink szerint évente 10-20 rendezvényen alkalmanként 15-100 embert tudunk így megszólítani.

 

A műhely előnye, hogy az informatika segítségével betekintést nyerünk egy valóságos élethelyzetbe, megismerhetünk ezáltal mindent, ami az adott világra jellemző. A résztvevők egy általános (pl. játék-) szoftverhez képest átfogóbb képet kapnak a szükséges ismeretekről. A laptopokkal irányítjuk és felügyeljük a folyamatot, ha kell, projektorral kivetítjük az anyakörnyezetet, a konkrét feladatokat, mikrovilágokat pedig az érdeklődők a saját mobiljaikra felcsatolható VR-szemüvegkeretekkel érik el.

 

Ezzel az új innovatív figyelemfelkeltő technikával például egy átlagos előadáshoz képest jobban megfogjuk a fiatalokat, és több, jobb minőségű rendezvénybe tudjuk az így megszerzett tudást beépíteni. Célunk, hogy a megszólított fiatalok közül legalább 80-90% a műhelyfoglalkozások végén sikeresen tanúsítsa, hogy elsajátította a szükséges kompetenciákat.

 

A számítógépek és a szoftverek útján megismerhető digitális világ előnyei mellett rávilágítunk annak árnyoldalaira is: a függőségre, a túlzott monitorhasználatra, a helytelen testtartásra, a felnőtt tartalmak megfelelő kezelésére, a dark-web veszélyeire, illetve az ún. netikett szabályaira.

 

A jövőben már minden programba, csoportos foglalkozásba beépítjük a VR-foglalkozásokat, illetve a fiatalok után a felnőtt, majd a nyugdíjas korosztályt is megszólítjuk, szélesítjük a célközönséget. Területileg a velünk kapcsolatban álló határon túli magyarságot is megszólítjuk, táboroztatásra invitáljuk.

 

 

IDEI PROGRAMJAINK

 

A tervezett programok helyszínei, időpontjai:

 

Nyári tábor – Kárász, 2020. 07. hóban minden héten egy-egy csoport.

Egy EFOP- pályázat keretén belül az Egyesület idén is hátrányos helyzetű gyermekeket táboroztat Kárászon.

 

 

 

 

 

A Csend Kulturális Egyesület programjainak virtuális és technikai támogatása; „Bácskai fiatalok egymásért – Fiatalok esélyegyenlősége a kulturális fejlesztés és hagyományőrzés jegyében, halmozottan hátrányos helyzetű, sajátos nevelést igénylő tanulók részvételével”

 

Almási Napok – 2020. augusztus vége.

A közeli Bácsalmáson megrendezésre kerülő hagyományos napokra is ellátogatnánk, és a fenti programokkal helyieknek is megmutatnánk magunkat.

 

 

Az egyesület egyik pozitív hatása, hogy a fenti programok segítségével évről-évre több helyre jut el. Az egyesület úgymond „házhoz viszi” a szűrést.

 

 

Az egyesület másik pozitív társadalmi hatása a foglalkoztatás, a hátrányos helyzetű munkavállalók munkavégzése, értékteremtő folyamatban való részvétele lesz. A munkavállalók rendezett munkakörülmények között, versenypiaci keretek között próbálhatják ki magukat, a munkavégzésből származó bevételeik pedig hozzájárulnak családjaik életszínvonalának emeléséhez. Az emberek az egészségi állapotuk javulását egyfelől az élettartamuk növekedésében, másfelől az életminőségük javulásában ítélik meg pl. munkaképességük javulásában.

 

 

Alapvető célunk, hogy – elsősorban a hátrányos helyzetűek számára – munkahelyeket teremtsünk, és ezt az aktív pályázati források felkutatásával valósítsuk meg a folyamatosság és az értékteremtés jegyében.